Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czy psychoterapia może nam pomóc w walce z uzależnieniami?

20 grudnia 2016

Nie da się zaprzeczyć, że odbudowanie poczucia własnej wartości, pewności siebie, walka z nieśmiałością czy wstydem spowodowanym uzależnieniem – to tylko kilka elementów, które można zająć się podczas spotkań ze specjalistą. Jeśli psychoterapia przeprowadzona jest przez osobę doświadczoną, a jednocześnie posiadającą odpowiednie wykształcenie i przygotowanie może pomóc w powrocie do życia społecznego i zawodowego, a jednocześnie wykształcić w pacjencie umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w przyszłości. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący psychoterapii. Przeczytaj go koniecznie!
Walka z uzależnieniem
Zacznijmy od tego, że tego typu spotkania przeznaczone są dla osób cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia, między innymi nerwice, lęki czy choćby depresję, ale szczególną formą psychoterapii jest terapia uzależnień. Chodzi oto, że dzięki rozmowie z osobą posiadającą dużą wiedzę w zakresie uzleżnień, pacjenci mogą wypracować w sobie wewnętrzną motywację do podjęcia zmian w swoim życiu. Przede wszystkim dowiadują się, w jaki sposób mogą radzić sobie z napięciem związanym z głodem alkoholowym, hazardowym lub też związanym z jakimkolwiek innym uzależnieniem, z którym się zmagają. Ponadto terapeuta pomoże im znaleźć sposób na walkę z narastającym w nich napięciem, emocjami, których często nie są w stanie opanować oraz jak odmawiać przyjęcia danego środka uzależniającego. Przede wszystkim, wspólnie opracują całą strategię, dzięki której ryzyko nawrotu nałogu będzie o wiele mniejsze i nauczą się również, jak radzić sobie w życiu bez.
W którym miejscu można zgłosić się na psychoterapię?
Generalnie rzecz ujmując na terenie całego kraju jest wiele ośrodków mających w swojej bazie terapią uzależnień, należy do nich choćby Małopolskie Centrum Terapii Uzależnień i Pomocy Psychologicznej w Krakowie, w którym pacjenci mogą skorzystać zarówno ze spotkań indywidualnych, jak i grupowych. Jednak przed wyborem danej placówki zawsze warto zorientować się, czy psychoterapeuci tam pracujący ukończyli odpowiednie uprawnienia wymagane przez Ministerstwo Zdrowia, a więc posiadają wiedzę niezbędną do przeprowadzania tego typu terapii. Zwykle w MCTU pracują specjaliści i wykwalifikowani lekarze, psycholodzy i terapeuci.
Czemu warto skorzystać z psychoterapii?
Przede wszystkim, sposoby farmakologiczne, często stosowane choćby w przypadku uzależnienia od alkoholu, rozwiązują tylko część problemu. Chodzi oto, że jest to sposób na zaleczenie choroby, ale nie na odkrycie powodów, dla którego ktoś popadł w dany nałóg. Dlatego zarówno w alkoholizmie, narkomanii, jak i w przypadku uzależnienia od hazardu czy jakiejkolwiek innej substancji lub zachowania, ważne jest przepracowanie w czasie psychoterapii całego mechanizmu uzależnienia oraz ustalenia konkretnego planu działania.