Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czy uzależnienie od hazardu jest chorobą?

20 grudnia 2016

Generalnie szacuje się, że z uzależnieniem od hazardu zmaga się od 2 do 3% społeczeństwa. Zwykle pod tym pojęciem kryje się kilka różnych form działalności: gry na automatach, gry karciane (jak choćby Black Jack, baccarat czy poker), gry w kości, gry liczbowe, loterie pieniężne, wideo-loterie, loterie fantowe czy tzw. e-hazard. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący uzależnienia od hazardu. Przeczytaj go koniecznie!
Wpływa uzależnienia od hazardu na ludzkie zdrowie!
Zacznijmy od tego, że u ponad 90% osób walczących z uzależnieniem od hazardu stwierdza się zaburzenia osobowości, a u około 50% wykrywa się depresję. Generalnie rzecz ujmując ten nałóg, choć pozornie nie ma wpływu na ludzkie zdrowie, może doprowadzić do wielu różnych chorób, zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej, a także do załamania się życia rodzinnego oraz zawodowego. Chodzi oto, że każdy aspekt życia takiej osoby podporządkowany jest jednemu celowi – dalszej grze.
Czym naprawdę jest uzależnienie od hazardu?
Trzeba przyznać, że jest to choroba taka sama jak choćby nałogowe spożywanie alkoholu, palenie czy zażywanie narkotyków. Przede wszystkim polega ona na utracie kontroli nad własnym zachowaniem, zaniedbaniu życia społecznego, zawodowego oraz rodzinnego. Chodzi oto, że to potrzeba ciągłej gry przejmuje władzę, a osoba uzależniona od hazardu często nawet nie odczuwa już przyjemności z samego faktu gry, ale nie potrafi się w żaden sposób powstrzymać. Poza tym schorzenie to uważane jest również za rodzaj zaburzenia osobowości, które objawia się kilkoma zasadniczymi symptomami: utrzymującym się poczuciem winy i wstydu, dokonywaniem przestępstw w celu zdobycia kolejnych funduszy, myślami samobójczymi, nieuzasadnionym wahaniem nastroju oraz depresją.
Przede wszystkim osoba taka skupia wszelką swoją aktywność na grze – nic innego się dla niej nie liczy i w żaden sposób nie potrafi zapanować nad głodem hazardowym. Niestety, ale fantazje o możliwej wygranej kontrastują z rzeczywistością, która wydaje się nudna i monotonna. Ponadto nałogowcy często nawet zdają sobie sprawy ze szkodliwości własnych czynów, ale przymus gry jest w nich tak silny, że nawet to ich nie powstrzymuje.
Mało tego, nałóg ten może również wywołać schorzenia natury fizycznej, ponieważ osoba taka jest często wyczerpana i nerwowa. Dodatkowo uzależnienie od hazardu wywołuje powracające bóle głowy, a także u chorego mogą pojawić się wrzody, a nawet zawały serca. Bardzo często związane jest to z wysokim poziomem stresu, na jaki praktycznie cały czas narażony jest uzależniony od hazardu. Natomiast nerwowość spowodowana zarówno z samą grą, jak i rozpadającym się życiem społecznym i zawodowym powoduje fizyczne zmiany w funkcjonowaniu całego organizmu.