Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czy alkoholizm da się wyleczyć?

20 grudnia 2016

Generalnie rzecz ujmując: destrukcja życia społecznego, obniżone poczucie własnej wartości, uszkodzenie centralnego układu nerwowego, zrujnowanie zdrowia – to tylko kilka z wielu skutków nadmiernego spożycia napojów wysokoprocentowych. Oczywiście samo pojęcie choroby alkoholowej zostało wprowadzone do użycia już w połowie XIX wieku, a od drugiej połowy XX wieku problem ten był coraz częściej badany, wciąż wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę, czym tak naprawdę jest to schorzenie. Natomiast ci, którzy na nie cierpią, niejednokrotnie nie potrafią się do tego przyznać – nawet przed samym sobą. Poniżej znajdziesz krotki artykuł, dotyczący zespołu uzależnienia alkoholowego. Przeczytaj go koniecznie!
Czym właściwie jest zespół uzależnienia alkoholowego?
Zacznijmy od tego, że jest to choroba, która dotyka trzech ważnych sfer życia każdego człowieka: fizycznej, psychicznej oraz duchowej (związanej z kontaktem ze światem zewnętrznym). W związku z tym efektywne leczenie alkoholizmu to proces tak złożony i długotrwały, ponieważ osoba uzależniona odczuwa silną potrzebę wypicia substancji psychoaktywnej i w żaden sposób nie potrafi powstrzymać się od sięgnięcia po ulubiony trunek. Bardzo często odczuwa również głód alkoholowy, czyli ciągłą, wręcz natrętną potrzebę spożycia napoju wysokoprocentowego. Ponadto nie jest w stanie kontrolować ilości wypitej substancji, która to jednocześnie cały czas wzrasta, kiedy okazuje się, że poprzednie przysłowiowe kilka kieliszków już nie wystarcza. Dodatkowo u chorego zauważa się również narastające objawy abstynencyjne, takie jak: drżenia mięśni, zaburzenia snu, drażliwość lub obniżony nastrój, wzmożona potliwość, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, wymioty oraz biegunki.
Degradacja systemu wartości człowieka
Przede wszystkim osoba uzależniona, aby uniknąć takich przykrych objawów, zaczyna pić coraz częściej, jeszcze głębiej popadając w nałóg. Niestety, ale dochodzi do etapu, w którym spożywanie napojów wysokoprocentowych przybiera jeden bądź też dwa utarte schematy, które regularnie się powtarzają. Wtedy to system wartości takiego człowieka ulega całkowitej degradacji, nie panuje on nad sobą, a jego funkcje umysłowe i emocjonalne zostają zaburzone. Dlatego podjęcie się odpowiedniego leczenia to w takim momencie jedyny sposób na to, aby stopniowo powrócić do normalności.
Ostatni moment na rozpoczęcie leczenia – destrukcja alkoholowa
Tak jest określany ogół wszystkich wyniszczających zjawisk oraz wydarzeń, jakie występują wraz z tą chorobą. Przede wszystkim stan ten objawia się choćby uszkodzeniem instynktu samozachowawczego, kompletną utratą samokontroli, poczuciem bezradności, osamotnienia oraz psychicznym cierpieniem. Natomiast nasilająca się depresja doprowadzić może nawet do myśli samobójczych.