Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kim tak właściwie jest psychiatra?

20 grudnia 2016

Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie, kim właściwie jest ten specjalista, warto zacząć od informacji, że odbywa on dokładnie takie same studia medyczne, jak ginekolodzy, kardiolodzy oraz lekarze innych specjalności. Zwykle każdy przyszły psychiatra w ciągu sześciu lat studiów zdobywa wiedzę z różnych dziedzin medycyny, a dopiero potem może rozpocząć pięcioletnie szkolenie kierunkowe przygotowujące do zadań związanych z wykonywaniem przyszłego zawodu. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący zawodu, jakim jest psychiatra. Przeczytaj go koniecznie!
Czym różni się psychiatra od psychologa?
Zacznijmy od tego, że Ci dwaj specjaliści bardzo często ze sobą współpracują, często kierując pacjentów do jednej bądź drugiej osoby na konsultację. Zwykle dzieje się tak dlatego, że zakres zainteresowań każdego z nich często się różni. Jednak podstawową, ale nie jedyną różnicą tych dwóch zawodów jest fakt, iż psychiatra, jako lekarz, może przepisywać leki. Poza tym specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób i zaburzeń psychicznych. Natomiast psycholog nie ma takich uprawnień, a zakres jego zainteresowań często obejmuje najróżniejsze zjawiska związane z psychologią społeczną czy pracy. Generalnie psycholog to specjalista, który pomaga w problemach natury psychologicznej min w sytuacjach załamania nerwowego, depresji, stanów lękowych. Dlatego jego działanie jest bardziej ukierunkowane na poradzenie sobie z danym problemem wewnątrz własnej świadomości, odkrywając i pokonując źródła nurtujących pacjenta problemów.
Psychoterapeuta – kim on dokładnie jest?
Generalnie rzecz ujmując zadaniem tego specjalisty jest przede wszystkim przeprowadzenie terapii, której celem jest dokonanie określonej zmiany w życiu i sposobie myślenia danej osoby. Oczywiście może się nim stać zarówno psycholog, jak i psychiatra, a także absolwenci studiów magisterskich na innych kierunkach humanistycznych. Ponadto psychoterapeuci są to osoby które skończyły specjalistyczne kursy lub szkolenia z zakresu psychoterapii w różnych akredytowanych ośrodkach szkoleniowych.
Czemu warto wybrać się do psychoterapeuty?
Przede wszystkim, zarówno psychiatra, psychoterapeuta, jak i psycholog to osoby, których zadaniem jest profesjonalna pomoc osobom zmagającym się z określonymi problemami o różnym podłożu. Trzeba jednak przyznać, że w naszym kraju często pokutuje przeświadczenie, że osoba, która uda się do takiego specjalisty, zostanie w mniejszym lub większym stopniu odizolowana od społeczeństwa i uznana za „nienormalną”. W związku z tym, wiele osób, pomimo problemów, wciąż nie decyduje się na poddanie się odpowiedniej terapii. Natomiast doświadczony psychiatra, psychoterapeuta czy psycholog może pomóc w walce z takimi schorzeniami, jak: zaburzenia odżywiania i snu, zachowania obsesyjno-kompulsywne, uzależnienia chemiczne (alkohol, tabletki, narkotyki), uzależnienia behawioralne ( hazard, Internet, zakupy, seks), depresja, stany lękowe oraz apatia.