Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czy mężczyźni też mogą być ofiarami przemocy? Część druga

20 grudnia 2016

Wbrew pozorom mężczyźni też padają ofiarą przemocy w rodzinie. Chociaż głównie jest to przemoc psychiczna. Nie zmienia to jednak faktu, że ciągle jeszcze mało który z nich szuka pomocy, ponieważ zwykle wstydzą się tego, że są źle przez żonę traktowani. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący przemocy wobec mężczyzn. Przeczytaj go koniecznie!
Po czym rozpoznać, że mężczyzna pada ofiarą przemocy psychicznej?
Zacznijmy od tego, że przez stereotyp ofiary jako kobiety, trudno jest uosobić ofiarę w roli męskiej. Zazwyczaj mówi się „ten to ma żonę heterę” – trudno jest zobaczyć ofiarę w mężczyźnie. Przede wszystkim ta trudność dotyczy nie tylko obserwatora z zewnątrz, ale również samego zainteresowanego. Natomiast w przypadku, gdy mamy do czynienia z przemocą gorącą, mężczyzna nie jest pewien, czy ten typ zachowania mieści się jeszcze w normie, czy już nie. Oczywiście są temperamentne kobiety i burzliwe związki, jednak granica pomiędzy burzliwą relacją, a przemocą nie jest taka oczywista dla osób tkwiących w takim związku. Za to późniejsze żałowanie, przeprosiny i obietnice poprawy oraz starania naprawy relacji dodatkowo potęgują owe wątpliwości.
Jeżeli chodzi zaś o przemoc chłodną to często następuje takie zmanipulowanie ofiary, że jest ona wręcz gotowa przyjąć na siebie winę za to, co dzieje się w związku. Rzecz jasna przemoc gorąca nie wyklucza przyjmowania na siebie winy, ale w przypadku chłodnej, trzeźwe, realne spojrzenie jest znacząco utrudnione. Poza tym sprawca przemocy używa często (nie nazywając tego) technikę prania mózgu, czyli szereg zabiegów zmierzających do zmiany osobowości, poglądów, uczuć po to, by ofiara działała zgodnie z oczekiwaniem sprawcy. Bardzo trudno jest w takiej sytuacji znaleźć obiektywizm.
Jak przemoc wobec mężczyzn wpływa na ich poczucie własnej wartości?
Przede wszystkim jednym z celów przemocy psychicznej jest obniżenie poczucia własnej wartości ofiary po to, by móc nią łatwiej manipulować – by wzmocnić jej bezsilność i zależność. Generalnie rzecz ujmując człowiek, który ma obniżone poczucie własnej wartości, wierzy bardziej w to, co słyszy na zewnątrz niż wewnątrz siebie. Chodzi oto, że każdy gest akceptacji jest dla niego na wagę złota, ponieważ nie lubi siebie i uważa, że nie zasługuje na sympatię również innych osób. Dlatego przestaje więc dziwić się temu, jak jest traktowany przez własną żonę. Oczywiście żonę, która i tak jest dobra, bo przecież ciągle z nim jest.
Czy odbija się to jakoś na jego karierze zawodowej?
Generalnie może tak być w dwojaki sposób, gdyż może być depresyjny, przybity, mało wydajny. Ponadto może mieć trudność w osiąganiu sukcesów, „udowadnia” sobie własną beznadziejność, dąży do akceptacji innym za wszelką cenę. Dodatkowo nierzadko, nie wiem nawet czy nie częściej, zdarza się jednak, że osoba z niskim poczuciem wartości staje do rywalizacji.