Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czym jest depresja i jak się objawia?

20 grudnia 2016

Chyba każdy wie o tym, że zaburzenia depresyjne – jest to pojęcie stosowane w terminologii psychiatrycznej, odnoszące się do zespołu objawów depresyjnych występujących w przebiegu chorób afektywnych (określanych także jako zaburzenia afektywne, zaburzenia nastroju). Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, czym właściwie jest depresja. Przeczytaj go koniecznie!
Depresja – jakie są jej objawy?
Zacznijmy od tego, że najbardziej powszechnymi objawami depresji są: brak zainteresowania rożnymi czynnościami powiązany z brakiem zadowolenia z wykonywania tych czynności oraz zaburzenia rytmu dobowego bezsenność lub nadmierna senność. Poza tym może to być także stale objawiające się zmęczenie, zdecydowanie obniżona sprawność myślenia powiązana z problemami zaburzenia uwagi i koncentracji, a także trudnościami w podejmowaniu decyzji oraz obniżenie zdolności do odczuwania przyjemności. Warto wspomnieć także o takim zjawisku jak utrata celów, chęci życia oraz utrata zainteresowań czy podwyższenie poziomu leku, napady lęku lub paniki. Do tego dochodzi zmienność nastrojów, niska samoocena, niska wiara w siebie, poczucie winy, obniżenie napędu psychoruchowego, zaburzenia odżywiania, zmniejszenie lub zwiększenie apetytu. Jakby tego było mało, to kolejne objawy depresji to: myśli rezygnacyjne, a nawet myśli samobójcze, częste odczuwanie smutku oraz przygnębienia oraz obniżenie nastroju, które utrzymuje się od kilku tygodni i trwa nawet kilka miesięcy.
Depresja – jak można ją leczyć?
Generalnie rzecz ujmując leczenie depresji zaczyna się od pierwszego bardzo ważnego kroku – decyzji o sięgnięciu po pomoc. Przede wszystkim decyzja o podjęciu psychoterapii i zgłoszenie się do odpowiedniej poradni może zaowocować znaczną poprawą jakości życia osoby dotkniętej depresją. Oczywiście leczenie depresji to głównie psychoterapia, pomoc psychologiczna oraz psychiatryczna, oraz w wielu przypadkach leczenie farmakologiczne, które w połączeniu z psychoterapią daje duże efekty poprawy życia chorych na depresje.
Warto wspomnieć także o tym, że statystyki podają że depresja dotyka najczęściej osoby pomiędzy 30, a 60 rokiem życia. Jest to bardzo trudna choroba, bardzo często niezauważana, wstydliwa, a przez to nieleczona. Tak naprawdę bardzo wielu ludzi cierpi na depresję, ale się do niej nie przyznaje, albo nie jest do końca jej świadomym. Niestety, ale czasy, w których obecnie żyjemy sprzyjają rozwojowi oraz rozpowszechnianiu się depresji, w szczególności u młodych ludzi. W dobie Internetu, kiedy zanikają relacje międzyludzkie ludzie czują się coraz bardziej samotni, a przez to powoli zaczynają wpadać w pewną melancholię, poczucie bez sensu i smutku, które może prowadzić już do choroby, jaką jest depresja.