Trwa ładowanie proszę czekać ...

Fobia społeczna, jej objawy oraz przyczyny!

20 grudnia 2016

Przede wszystkim fobia społeczna to celowe unikanie sytuacji, w których może być dokonana jakakolwiek ocena danej osoby. Polega ona na tym, że pacjent unika takiej sytuacji, gdyż obawia się, że wystąpią u niego przejawy lęku (zaczerwienienie, jąkanie, drżenie i tak dalej). Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, czym tak właściwie jest fobia społeczna. Przeczytaj go koniecznie!
Objawy oraz przebieg fobii społecznej!
Zacznijmy od tego, że jeszcze w latach 60- tych nikt nie słyszał o tym zaburzeniu, osoby takie traktowane były jako nieśmiałe. Generalnie rzecz ujmując fobie społeczną zaczęto rozpoznawać dopiero w latach 80-tych dwudziestego wieku. Musisz wiedzieć o tym, że fobia społeczna występuje u około trzech procent ludzi, jej objawy pojawiają się najczęściej u osób w wieku wczesno młodzieńczym. Niestety, ale im wcześniej rozwinie się to zaburzenie tym trudniej się je leczy. Przede wszystkim bardzo charakterystyczne jest pojawienie się lęku i jego objawów w sytuacji ekspozycji na ocenę. Natomiast najpopularniejsze objawy to drżenie rąk, kołatanie serca, silne pocenie się. Poza tym charakterystyczne jest zaczerwienienie twarzy i obawa przed pojawieniem się tego objawu (erytrofobia).
Jaki wpływ na życie ma fobia społeczna?
Generalnie rzecz ujmując występowanie fobii społecznej znacznie upośledza funkcjonowanie, ma negatywny wpływ na życie, ponieważ o wiele trudniej jest uzyskać wymierne dla poziomu intelektu wykształcenie, uzyskać pracę zgodną z kwalifikacjami, założyć rodzinę. W dodatku u osób tych częściej pojawiają się inne zaburzenia psychiczne (fobie swoiste, depresje), a także różne uzależnienia. Dlatego też w leczeniu stosuje się leki przeciwdepresyjne i terapię, najskuteczniejsza jest terapia kognitywno behawioralna (CBT).
Wielka obawa przed wystąpieniami publicznymi…
Warto wspomnieć także o tym, że według badań amerykańskich 20 procent populacji deklaruje ogromną obawę przed wystąpieniami publicznymi. Ponadto jedna czwarta ludzi sceny i estrady przyznaje, że trema stanowi dla nich poważny problem. Co ciekawe, dotyczy to nawet takich gwiazd jak Madonna, Michael Jackson czy Luciano Pavarotti. Natomiast Barbara Streisand doświadczała tremy tak ogromnej, że porzuciła występy na 27 lat.
Przede wszystkim więzi międzyludzkie i sukces życiowy w dużej mierze zależą od tego, jaki wizerunek nas samych udało się nam "sprzedać". Pragnienie kontroli i sterowania tym wrażeniem są więc rzeczą naturalną. Zwykle lęk społeczny pojawia się wraz z wątpliwością, czy wrażenie, jakie sprawiamy na innych, jest na pewno takie, jakbyśmy chcieli.
Generalnie rzecz ujmując fobia to skrajny punkt na skali lęku i diagnozuje się ją wtedy, gdy lęk jest uporczywy, nieproporcjonalny do zagrożenia, paraliżuje i obezwładnia. Niestety, ale chorzy przeżywają gehennę za każdym razem, gdy muszą wyjść po zakupy, porozmawiać z obcym, załatwić coś w urzędzie czy wsiąść do autobusu. W przypadkach najcięższych fobia zatrzaskuje człowieka w czterech ścianach domu w samotności niemal absolutnej.