Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czym jest fobia społeczna i jak ona się objawia?

20 grudnia 2016

Generalnie rzecz ujmując fobia społeczna, zwana inaczej nerwicą społeczną, często pojawia się po raz pierwszy w dzieciństwie lub okresie dorastania. Bardzo często myli się ją z nieśmiałością - niesłusznie jednak, gdyż fobia społeczna jest poważnym zaburzeniem, które wymaga wsparcia terapeutycznego. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, jakie są objawy fobii społecznej oraz jak ją leczyć. Przeczytaj go koniecznie!
Główne objawy fobii społecznej
Zacznijmy od tego, że głównym objawem fobii społecznej jest lęk wobec jednej lub większej ilości sytuacji lub zachowań społecznych, w których dana osoba spotyka się z nieznajomymi jej ludźmi lub jest przez innych obserwowana. Przede wszystkim, do sytuacji, w których najczęściej obawiają się ludzie cierpiący na fobię społeczną, należą publiczne przemówienia, spotkania z obcymi, spotkania w większej ilości osób (takie jak np.: przyjęcia, zebrania), rozmowy z przełożonymi w pracy i sytuacje, które wymagają asertywnego zachowania. Oczywiście należy zaznaczyć, że obawy mogą dotyczyć większości sytuacji społecznych (wówczas fobię społeczną nazywamy uogólnioną) lub ograniczać się do tylko jednej lub kilku specyficznych sytuacji (fobia społeczna nieuogólniona).
Podstawowe przyczyny fobii społecznej
Trzeba przyznać, że podstawowym podłożem odczuwanego lęku jest uporczywy i nieuzasadniony strach przed byciem źle ocenionym lub upokorzonym. Chodzi oto, że na ogół osoby dotknięte fobią społeczną są zamknięte w sobie i mało towarzyskie. Poza tym opisują siebie jako społecznie nieatrakcyjne, nieciekawe dla innych. Generalnie następstwem fobii jest wycofywanie się z życia towarzyskiego i ograniczanie kontaktów do najbliższej rodziny oraz kilku znajomych. Dlatego chcąc zniwelować odczuwanie uporczywego lęku w kontaktach z innymi, stosunkowo często pojawia się tendencja do nadużywania alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.
Granica pomiędzy zwykłym wstydem, a fobią społeczną
Przede wszystkim ważną i zasadniczą różnicą pomiędzy wstydliwością, a fobią społeczną jest upośledzenie funkcjonowania społecznego w stopniu znacznym oraz odczuwane przez daną osobę cierpienie spowodowane unikaniem sytuacji społecznych. Zdecydowanie do najbardziej typowych objawów fobii społecznej należą oprócz lęku: zawroty głowy, szum w uszach, nudności, czerwienienie się, drżenie rąk i mięśni, przyspieszone bicie serca, nadmierne pocenie się, duszności oraz drżenie głosu.
Zjawisko błędnego koła
Poza tym charakterystycznym zjawiskiem w fobii społecznej jest tzw. błędne koło. Generalnie polega ono na dodatnim sprzężeniu zwrotnym między występującymi objawami. Dlatego wyobraźmy sobie sytuację, że student cierpiący na fobię społeczną wygłasza referat przed swoją grupą ćwiczeniową. W tym wypadku jego lęk przed ekspozycją społeczną wyzwala objawy czerwienienia się i zaburzeń mówienia, które z kolei nasilają jego lęk, że zostaną spostrzeżone przez innych a przez nie student zostanie wyśmiany i obrażony. Natomiast objawy powodują objawy i zapętlają się w schemat niczym bez wyjścia.