Trwa ładowanie proszę czekać ...

Socjofobia i jej objawy!

20 grudnia 2016

Nie da się zaprzeczyć temu, że fobia społeczna, nazywana też socjofobią, jest zaburzeniem nerwicowym. Poza tym jest jednym z najczęściej rozpoznawanych zaburzeń psychicznych. Mało tego, niektórzy twierdzą wręcz, że jest to choroba cywilizacyjna, czyli inaczej choroba XXI wieku. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący socjofobii. Koniecznie go przeczytaj!
Jak objawia się socjofobia?
Zacznijmy od tego, że chory, cierpiący na socjofobię ma problemy z komunikowaniem się z innymi ludźmi. Przede wszystkim odczuwa on strach przed zawieraniem nowych znajomości, lęk przed rozmową z osobą, którą słabo zna, a także przed przebywaniem w miejscu z osobami, które nie są jej znane lub zna je, ale nie na poziomie zaufania. Ponadto chory obawia się także, że będzie przez kogoś obserwowany i oceniany.
Czego boją się osoby chore na socjofobię?
Generalnie rzecz ujmując osoby cierpiące na tę przypadłość boją się, że są gorsze od innych, że nie dorównuje innym ludziom, że ktoś może coś złego o nich powiedzieć lub pomyśleć. Co gorsza, fobia ta prowadzi do tego, że chory zaczyna unikać sytuacji lękowych, co może skutkować zaniedbywaniem kontaktów towarzyskich. Poza tym niektórzy odczuwają strach przed większością sytuacji społecznych, a także przed publicznymi wystąpieniami. Natomiast inni mają problem związany z zawieraniem nowych znajomości czy rozmową z nieznajomymi (np. przez telefon, jak również w kontaktach „twarzą w twarz”).Ponadto lęk objawia się także w innych sytuacjach takich jak korzystanie z toalet w miejscach publicznych, a nawet jedzenie w miejscu, gdzie są inni ludzi, np. w restauracjach. Rzecz jasna to nie wszystkie sytuacje, które wywołują niepokój i nie wszystkie muszą się uaktywnić u konkretnej chorej osoby. Przede wszystkim, osoby cierpiące na tą fobię szybko robią się czerwone, często mają płytki oddech, odczuwają kołatanie serca, a w sytuacji stresowej zaczynają im drżeć ręce.
Sprawdź czy chorujesz na fobię społeczną!
W przypadku, jeśli odczuwasz lęk podczas wystąpień publicznych, rozmowie z nieznajomymi, czy poznawaniu nowych ludzi, może to świadczyć o tym, że jesteś nieśmiała/y, nie musi być to od razu oznaka, że chorujesz na fobię społeczną. Natomiast jeśli jednak jesteś osobą „bardziej niż nieśmiałą” większość sytuacji społecznych wywołuje u Ciebie silny lęk, który utrudnia Ci normalne funkcjonowanie, powoduje niezrozumiały dla innych strach, możesz chorować na socjofobię – czyli fobię społeczną. Oczywiście wiele osób przed wystąpieniami publicznymi czuje tremę, boi się, czasem nawet panikuje, ale chory zazwyczaj zaczyna myśleć i przeżywać to wydarzenie już wiele dni, a nawet tygodni wcześniej. Poza tym jeśli jest tylko taka możliwość to próbuje odwołać spotkanie, jeśli nie, podczas przemówienia drży mu głos i ciało, jąka się lub jest na tyle zestresowany, że nie jest w stanie wypowiedzieć nawet jednego słowa.