Trwa ładowanie proszę czekać ...

Fobia społeczna - jak ją rozpoznać?

20 grudnia 2016

Trzeba przyznać, że fobia społeczna (nerwica społeczna, fobia socjalna, socjofobia, chorobliwa nieśmiałość, lęk towarzyski, lęk społeczny) należy do zaburzeń lękowych, czyli nerwicowych. Niestety, ale jej objawy najczęściej pojawiają się u kobiet, zwykle w wieku dojrzewania. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący fobii społecznej. Przeczytaj go koniecznie!
Fobia społeczna, czy zwykła nieśmiałość?
Zacznijmy od tego, że bardzo często fobia społeczna mylona jest z nieśmiałością, introwertyzmem. Jednak podstawowym objawem jest lęk dotyczący wszystkich sytuacji społecznych, związanych z podejmowaniem aktywności (poznawaniem nowych ludzi, inicjowaniem rozmowy), wystąpieniami publicznymi. Dlatego często ten rodzaj lęku mylony jest z tremą, nieśmiałością, podstawowym kryterium diagnostycznym w tym przypadku jest odczuwanie silnego lęku, który paraliżuje możliwość podjęcia aktywności w relacjach i sytuacjach społecznych. Poza tym podczas doświadczania lęku pojawiają się inne objawy świadczące o tym, iż konkretna sytuacja jest dla danej osoby czynnikiem lękotwórczym.
Objawy fobii społecznej
Jeżeli chodzi o objawy somatyczne to należą do nich: bóle i zawroty głowy, bóle żołądka, bóle i kołatanie serca, bóle kręgosłupa, drżenie kończyn, nagłe uderzenia gorąca, zaburzenia równowagi, bezsenność, wymioty. Co do objawów poznawczych, czyli takich, które głównie dotyczą myśli to są to: przekonanie o własnej nieatrakcyjności, oraz brak tematu do rozmowy, pomimo szerokich zainteresowań. Warto wspomnieć też o objawach behawioralnych, takich jak: unikanie wystąpień publicznych, unikanie jedzenia i picia w miejscach publicznych, wycofanie w rozmowach z innymi osobami, unikanie rozmów, zwłaszcza z osobami ważnymi, autorytetami, trudności w wykonywaniu czynności codziennych lub zawodowych w sytuacji, gdy ktoś patrzy, prowadzenie samotniczego trybu życia. Poza tym występują także objawy emocjonalne: lęk, głownie w sytuacji związanej z oceną ze strony innych ludzi, niepokój psychoruchowy, napady paniki, ogólne przygnębienie, apatia, brak motywacji, utrata możliwości odczuwania przyjemności, poirytowanie, labilność emocjonalna. Ponadto mogą współwystępować także takie objawy, jak: uzależnienie od alkoholu, substancji psychoaktywnych, internetu, zaburzenia jedzenia, zaburzenia osobowości, dystymia (depresja nerwicowa), zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw).
Klasyfikacja DSM-IV Fobia społeczna
Musisz wiedzieć, że według Klasyfikacji DSM-IV Fobię Społeczną Rozpoznaje się, gdy: występują obawy, że słowa lub działania mogą spowodować upokorzenie bądź zawstydzenie, narażenie się na ekspozycję społeczną lub nawet samo myślenie o niej powoduje wystąpienie lęku oraz objawów somatycznych, obawy przed upokorzeniem bądź zawstydzeniem są nieuzasadnione lub nadmierne, występuje unikanie sytuacji wywołujących lęk oraz odczuwanie silnego stresu podczas narażenia na ekspozycję społeczną, odczuwalne jest cierpienie spowodowane unikaniem sytuacji społecznych, występują problemy społeczne i zawodowe.